Patriarhia Română se dezice din nou de Părintele Justin Pârvu!!!

Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa si pe toata lumea Ta !

oitaDin nou, din nou, din nouuuuuuuu… DOVADA ca in fruntea bisericii noastre se afla o ceata de talhari şi de vanzatori. Iată ce declară purtătorul de cuvânt al patriarhiei, cu privire la scrisoarea Părintelui Justin Pârvu :

Viziunea apocaliptică a stareţului Mănăstirii Petru Vodă pare să nu fie împărtăşită şi de conducerea Bisericii Ortodoxe Române. Aceasta susţine, prin vocea purtătorului său de cuvânt, părintele Constantin Stoica, că părintele Justin Pârvu vede pericole imaginare. “Credinţa adevărată înseamnă echilibru şi nu habotnicie, nu a vedea pericole acolo unde ele nu există”, a declarat acesta pentru cotidianul.ro.

Atitudinea Pr. Justin Parvu este similară cu a altor părinţi duhovniceşti recunoscuţi, dintre care şi Cuviosul Paisie Aghioritul care de asemenea a trimis o scrisoare pe tema cipurilor şi a codurilor de bare, pe care o puteţi citi pe site-ul Războiul Nevăzut. Iată un scurt fragment din această scrisoare:

Iar in spatele sistemului perfect de asigurare computerizata, ce se face prin “cartela” electronica, se ascunde dictatura mondiala, sclavia lui antihrist. “…ca sa-si puna semn pe mana lor cea dreapta sau pe frunte, incat nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, decat numai cel ce are semnul, adica numele fiarei, sau numarul numelui fiarei. Aici este intelepciunea. Cine are pricepere sa socoteasca numele fiarei, caci este numar de om. Si numarul lui este sase sute saizeci si sase”

În legătura cu cei care minimalizează importanţa acestei decăderi, Cuv. Paisie Aghioritul spune:

“Din pacate, iarasi “anumiti cunoscatori” ii vor “infasa” pe fii lor duhovnicesti ca pe niste prunci, chipurile ca sa nu-i mahneasca. “Aceasta nu are importanta”. “Nu-i nimic, este destul sa credeti launtric”. Si, desi vedem ca Apostolul Petru, care s-a lepadat numai la exterior de Hristos, i s-a socotit aceasta cu adevarat lepadare, acestia se leapada de Sfanta pecete a lui Hristos, ce le-a fost data la Sfantul Botez, care este “Pecetea darului Sfantului Duh”, prin primirea pecetii lui antihrist si mai spun apoi ca il au pe Hristos inlauntrul lor.

22 Comments

 1. Pentru a face sa taca vocile ce emit ipoteza ca apelul marelui duhovnic Iustin Parvu nu este autentic, este necesar si suficient ca neintarziat sa fie inregistrate video si apoi difuzate cateva cuvinte clare ale sale pe aceasta tema. Nu-i nici o inginerie complicata, sunt multi luptatori din tabara ortodoxa relativ aproape de zona sa sau destui cu bani si din alte zone, pe care astfel ii pot folosi util facand o deplasare acolo. Ca sa se lamureasca toata lumea. Altfel numarul scepticilor se va mari si se va produce tulburare.

  Prin urmare, fac un apel: CINE POATE, S-O FACA REPEDE! Sa nu tratam si aceasta chestiune precum trateaza mass-media circul politic. Sa abordam aceasta problema cat mai serios cu putinta.

  Cand anul trecut le-am scris tuturor celor din tabara ortodoxa luptatoare ( pe care i-am putut contacta ) rugandu-i sa ceara sfaturi de la marii duhovnici inca in viata, despre noile acte de identitate, le-am sugerat sa faca si inregistrari, caci stiam ca altfel vor iesi vorbe. Insa cu toate ca este o chestiune atat de importanta, n-au facut-o … Mare copilarie …

  Din partea mea, asa cum de doi ani tot avertizez ca vor sa ne puna cip-uri sau altenative, o voi face si in continuare. Cele de mai sus sunt insa utile pentru masa de credinciosi, ca pentru ei luptam.

  http://saccsiv.wordpress.com/2009/01/15/%e2%80%9e-ingerul-digital-%e2%80%9e-digital-angel-documentar-ortodox-subtitrat-in-limba-romana-si-o-ampla-analiza-a-sa/

 2. Comunicatul pe care il face patriarhia prin “gura de ….(bal)-aur..” a Domnului Stoica, ne arata exact tentinta bisericii romine catre “credinta adevarata” ,care in noua lor viziune este ecumenismul si in cadrul caruia bineinteles ca pentru a se mentine echilibrul au ne voie sa se sprijine unii pe altii, pentru a nu cadea! cum isi permit sa minjeasca imaginea parintelui Iustin Pirvu? ce au ei sa ne spuna despre realizarile lor ortodoxe, in afara de chermeze si vorbe desarte? indrazesc sa minjeasca imaginea unui sfint!? s-ar parea ca au citi biblia dar nu prea au inteles rezumatul!!!!!!!!!!!!! Sa arunce prima piatra cei neprihaniti, si nu cei care au promis sa nu se vinda si tocmai asta fac!sa ne mai scuteasca cu comunicatele astea apocaliptice, si poate pun mina sa mai faca vreo rugaciune ortodoxa intre timp!Este jenant de rusinos!

 3. dupa parerea lor este si normal sa nu fie in acelasi duh cu Pr Iustin ….pt ca atat cat timp vor lupta dupa functii si fotolii poleite cu aur si nu pentru dreapta credinta si apararea cu orice pret a ei ..nimic nu va folosii .Din pacate asta este realiatea ne place sa ne vedem cat de frumos ne sta imbracati……Dumnezeu sa ne ajute in aceasta lupta care o avem de dus si sunt in asentiment cu Pr Iustin Parvu sa luptam pentru neamul si tara asta crestina de 2000 ani

 4. La noi s-au adunat prea multe probleme si mamaliga nu mai explodeaza, ca-i deja “bine” educata de mai marii lumii de azi. Ce sa-i faci daca decit sa mergi la biserica mai bine vezi o emisiune desantata, asculti o manea si mai bei o cinzeaca!
  Acum sa si vrei sa mai dregi ceva in chestiunea pasapoartelor sau a casatoriilor homosexuale si tot trebuie sa treci mai intii prin alta: suprimarea si inlaturarea de la conducerea Bisericii a lupilor in piele de oaie!

 5. Dumnezeu ne va judeca pe toti cu aceeasi masura cu care am dat sau am oprit, dar si mai aspru daca nu am impartit cu dragoste dumnezeiasca darurile noastre.
  Ne hranim pantecele cu cele desarte….multumim Pr. Iustin pentru darurile pe care le impartiti, in permanenta, pentru hrana sufletelor noastre.
  Puterea lumeasca e a celor care au ochi pentru mandrie, fariseism.
  Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa pastram constiinta tare, de crestin adevarat, sa ne dea putere si intelepcine pentru a face fata razboiului cu noi insine si cu vrajmasii nostri.
  Doamne ajuta!

 6. Ce credeti ca nenorocitii astia nu l-ar fi inlaturat pana acum? Dar nu au cum, ca se joaca cu focul.. cu intreg neamul romanesc care il sprijina pe parinte oriunde ar fi. Sa mergem inainte cu nadejde si cu mare bagare de seama, astia abia asteapta sa se duca la Domnul toti marii duhovnici ai nostrii. Doamne ajuta!

 7. sant niste tradadori nu se pot atinge de pr.Iustin .sa refuzam cipul sa ramanem ortodocsi cu faptele nu cu vorbele

 8. va rog mult, sunt nedumerita si nelamurita , aseara o prietena …care a cautat pe un site crestin ortodox a gasit un comentariu ce spune asa ” Acest mesaj care se vrea a fi al Parintelui Iustin nu este al lui , cineva se ascunde sub identitatea Parintelui pt a scrie despre cipuri care nu ar reprezenta un pericol la adresa identitatii umane .Ca si membru ASCOR toti am primit aceasta petitie cu apelul Pr Iustin ….si m-am tulburat cd mi-a citit fiecare cuvintel ….toti cine incearca sa musamalizeze tot cazul asta cu cipurile spunand ca nu reprezinta nici un pericol , si nu in ultimul rand daca este adevarat ca cineva s-ar ascunde in spatele identitatii Pr Iusitn …va rog mult sa imi dati un raspuns . Se vede ca Biserica nu ia nici o atitudine in privinta acestui lucru ….ce se intampla …Vamultumesc

 9. Imi place poza, foarte sugestiva si inspaimantatoare in acelasi timp.
  Doamne tine-l pe parintele nostru Iustin in paza Ta sfanta, si pe noi pacatosii.

 10. Incearca prin toate mijloacele sa ne pierdem calea cea buna… cu luptele lor politice,cul inguseli si laude inutile pe posturile de radio si tv.Avem noroc de marii duhovnici care riposteaza si pt noi toti si ridica un semnal de alarma referitor la aceste probleme .Ciudat este modul cum a fost prezentata stirea-cu subtilitati comice!!!!!ATI UITAT OARE CA SUNTEM UN POPOR DE CRESTINI?!

 11. sunt intru tot de acord cu pr.Iustin Parvu. cine nu stie prin cate a trecut parintele ca sa apere credinta noastra ortodoxa, sa se abtina la a face comentarii impotriva sfintiei lui.avea dreptate Eminescu cand zicea:”e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune…” asa se intampla si cu cei care se impotrivesc spuselor Parintelui Iustin.Dumnezeu sa-l binecuvinteze pe parinte si sa-l mai tina printre noi…pentru ca avem mare nevoie.

 12. ,,Vai voua carturarilor si fariseilor” zice Domnul, sunt exact carturarii si fariseii Vechiului Testament, nici ei nu cred, dar nici pe altii nu lasa sa creada, ADEVAR vorbeste parintele Iustin fratilor, sunt vremurile de apoi, vremurile apocaliptice, dar nu vrem sa recunoastem, asta e, subliniez este ADEVARAT, se apropie imparatia lui anticrist, 666 este semnul ca vremea lui este aproape, adevarat ca prea putine se pot face pentru a impiedica, dar cei care cred cu adevarat in Hristos se vor lepada de 666, nu vor accepta implantul, la vreamea respectiva.

 13. toti sunt niste tradatori. Sa ne rugam la Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa nu ne abatem de la calea cea dreapta,care este a lui si sa ne ajuta sa rezistam cu tarie vremurilor ce va sa vina si sa ne lepadam de pecetea 666.Amin.Asa sa ne ajute Dumnezeu.

 14. vom rezista numai daca ne vom impotrivii cu totul globalizarii , si ceea ce se pregateste de acum incolo ….cu totii ne vom da seama de ceea ce spune acum Pr Iustin , dupa ce sfintia sa va trece la cele vesnice dar atunci va din pacate prea tarziu , dar sa be bucuram ca cineva a tras un semnal de alarma si cine a avut urechi de auzit sa auda . Dumnezeu fie cu voi .

 15. oameni nepotriviti, imbracati in halate albe, asta avem, insa destul cu criticile, timpul se scurge din ce in ce mai repede (16 h, daca nu ma insel) alt semn ca imparatia lui antihrist se apropie…problema vine in primul rand de la noi insine…daca noi ne indreptam prin pocainta tare si adevarata, cu o ravna puternica de a ne schimba modul de viata actual, ne vom sfinti in Hristos Mantuitorul nostru si prin rugaciunile noastre, in adanca conlucrare cu rugaciunile tuturor sfintilor (si dimpreuna cu cele ale sfintilor inchisorilor, ale caror sfinte moaste se descopera la Aiud, fiind galbene, intr-o frumoasa mireasma) si cu ale Preasfintei Nascatoare cu Dumnezeu(Romania e Gradina Ei), cu ale puterilor ceresti, avand ca arma puterea Sfintei Cruci, vom putea birui lumea, asa cum Cel ai Carui purtatori incercam sa fim a biruit-o. Doamne ajuta!

 16. Oare nu va e frica sa ii batjocoriti in felul acestia pe ierarhi? Unde va este dragostea? Unde va este credinta? Unde va este nadejdea? Sunt sigur ca nici unul dintre cei care posteaza aici nu cunoaste nici un ierarh indeaproape ca sa poata face asemenea afirmatii…
  Rusine…

 17. ”cristi a zis,
  02/18/2009 la 8:44 am

  Oare nu va e frica sa ii batjocoriti in felul acestia pe ierarhi? Unde va este dragostea? Unde va este credinta? Unde va este nadejdea? Sunt sigur ca nici unul dintre cei care posteaza aici nu cunoaste nici un ierarh indeaproape ca sa poata face asemenea afirmatii…
  Rusine…”
  RUSINE,da,ne este pentru ca in fruntea bisericii se afla oameni fara frica de DUMNEZEU,care ,orbi si impietriti fiind la inima,nu fac decat sa implineasca cuvintele din apocalipsa SF.IOAN :”si am vazut o alta fiara,ridicandu-se din pamant,si avea doua coarne asemenea mielului dar graia ca un balaur si toata stapanirea celei dintii ea o pune in lucrare,in fata ei.Si toata stapanirea celei dintii fiare ea o pune in lucrare,in fata ei si face pamintul si pe locuitorii de pe el sa se inchine fiarei celei dintii”

 18. lucrezi cumva pentru unul din cristi ca la tine ma refer , de te superi asa ….uitate in jur si vezi , daca tie ti se pare ca ne conduc destinele corect atunci anuntama si pe mine . dar pana atunci din pacate nu iti voi da dreptate

 19. Imi pare rau pentru ceea ce se intampla acum in tara noastra!Nu-mi vine sa cred ca pana si in Biserica noastra ortodoxa au ajuns oameni care in loc sa apere credinta ortodoxa vor sa o infunde si sa produca numai confuzii!Ei chiar nu vad ca ne fac rau!Chiar nu tin cont de invataturile lui Dumnezeu?Ei chiar nu vad ca ,,va veni vremea si acum este…” cand trebuie sa marturisim adevarata credinta?Sa fi ortodox nu inseamna neaparat sa fi habotnic, dar nici nu trebuie sa devii indiferent sau sa te faci ca nu observi ceea ce se intampla si sa mergi mai departe lasandu-te influentat de orice lucru care se intampla in jurul tau!Ca un bun crestin ortodox trebuie sa-ti pastrezi verticalitatea! De-acum, fratilor, trebuie sa fim atenti cu cine stam de vorba! Se vede ca problema, pe langa scopurile sale, are in vedere si impartirea crestinilor ortodocsi, care pana acum au fost printre cei mai uniti in religia lor, in doua tabere si astfel Biserica noastra va fi in pericol de despartire. Sa ne alaturam, deci fratilor, parintelui nostru Iustin Parvu, care este unul dintre putinii sustinatori ai credintei orodoxe adevarate!

 20. Este regretabil pentru cetatenii romani,de nationalitate romana,ca in Romania s-a ajuns ca majoritatea aparatorilor dogmei si valorilor crestine sa faca parte din cadrul minoritatilor nationale:macedoni,sirbi,ucraineni,rusi,credinciosi ortodocsi de rit vechi etc.Romania beneficiaza insa de protectie divina,conform Sfintei Scripturi,si din acest popor se va ridica al Doilea Mesia,care deja se afla printre noi,fiind nascut in luna noiembrie a anului 2005.Acest lucru a fost prezis de multi prezicatori,din diferite tari ale lumii,ultima prezicere in acest sens,si cea mai detaliata,fiind a clarvazatoarei oarbe Vanga.Vizavi de Biserica Ortodoxa Romana,in cadrul careia sunt prea multe uscaturi,prin pozitiile pe care le ia, nu face decat sa deruteza poporul roman,si asa greu incercat,care a ajuns sa nu mai aiba incredere in propriile-i valori si sa-si puna urmatoarea intrebare:viata duhovniceasca este in prezent o menire sau o meserie ca oricare alta ? Protectia divina poporul roman sia castigat-o de-a lungul istoriei,cel putin din doua motive :am fost in permanenta scutul crestinatatii,am avut cei mai multi martiri in numele credintei crestine,si cel mai mare numar de domnitori decapitati pentru apararea acesteia.De cca un an si jumatate sunt dedicat studiului Sfintei Scripturi,pe care am reusit sa o decodez in procent de 90%. Va multumesc pentru atentie ! Dumnezeu sa ne apere !

 21. Daca trebuie sa strangem randurile, sa facem un zid, sa ne sustinem si sa ne informam, atunci sa ne pregatim. Mai greu va fi sa ne cunoastem, sa ne deosebim de ceilalti.Dar sper ca Bunul Dumnezeu sa ne adune intr-o zi.Sa urmam Lui Hristos cu parintele Iustin impreuna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

22 Comments