La Viena, Ortodoxia a fost batjocorita de papistasi prin ingaduinta clericilor ortodocsi participanti. ATENTIE la somniferele lansate de dezbinatori, ce spun ca papismul a suferit un esec

rugaciune in comun, contrar canoanelor ortodoxe

rugaciune in comun, contrar canoanelor ortodoxe

Mai jos aveti concluziile Comisiei de dialog dintre ortodocsi si papistasi, ce a avut loc la Viena intre 20-27 septembrie 2010:

 • nu sunt nori de neincredere intre cele doua Biserici (nn. vedeti cum din start, papismul este considerat biserica, si cei ce zic asta se leapada de Crez, care ne spune ca exista doar Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica);
 • aceasta tema [a primatului] este dificila, dar necesara (nn. pentru Ortodoxie nu a fost necesar 2000 de ani, de ce ar fi de-acum inainte? Este clar ca doar pe papistasi ii avantajeaza primatul papei);
 • dialogul de baza este despre modul cum aceste biserici au trait in primul mileniu si cum putem noi sa gasim astazi o noua cale comuna (nn. se renunta total la  cum au trait si ce au invatat Sfintii Ortodoxiei din mileniul al II-lea si nu numai, care au combatut asiduu papismul; prin aceasta, ierarhia ortodoxa se leapada de Sfinti precum: Fotie cel Mare – cel care a rupt primul legaturile cu papistasii, Grigore Palama, Marcu Evghenicul, Paisie de la Neamt, Ignatie Briancianinov, Ioan Maximovici, Ioan de Kronstadt, Serafim Rose, Nicolae Velimirovici, Justin Popovici s.a.);
 • Roma a avut un rol special, unul primordial. Noi inca trebuie sa vorbim despre ceea ce a insemnat si a implicat acest lucru; (nn. Roma nu mai este ortodoxa, ca sa vorbim de insemnatatea ei; acum este centrul ereziei papiste si al lojilor masonice ce-si au sediul pe strazile Vaticanului);
 • la Ravenna a avut loc marea recunoastere a faptului ca trebuie sa fi existat un protos la nivel universal; (nn. la Ravenna a fost tradata Ortodoxia, caci erezia primatului este straina Sfintei Traditii);
 • in primul mileniu a existat o recunoastere a rolului deosebit pe care episcopul Romei l-a avut in cadrul Bisericii.(nn. insa atunci episcopul Romei era ortodox; unii chiar sunt cinstiti ca Sfinti, fiind mari aparatori ai Dreptei Credinte);
 • ideile de baza de la Ravenna sunt acceptate de catre toate bisericile ortodoxe; (nn. FALS! Biserica rusa si cea bulgara nu au participat la Ravenna)
 • principiul de baza al ecumenismului consta in schimbul de daruri (nn. papistasii nu au daruri, caci ei nu au nici biserica)
 • punctul forte al Bisericii Ortodoxe este sinodalitate, dar doctrina primatului *(suprematiei) nu este asa de puternica…. sa ne imbogatim reciproc (nn. ideea de primat anuleaza sinodalitatea, caci primatul va implica si infailibilitatea papala);
 • pentru Biserica Catolica, desigur, unirea fara episcopul Romei *(primatul papal) este de neimaginat (nn. de neimaginat pentru ortodocsi este unirea sub conducerea antihristului de papa);
 • problema episcopului Romei nu este doar o chestiune de organizare, ci si una teologica (nn. este doar o chestiune de stapanire, de dictatura papistasa asupra ortodocsilor, fara implicatii teologice, caci papismul nu are nicio legatura cu Dumnezeirea);
 • unirea inseamna ca ne vedem reciproc, pe deplin, drept biserici surori. Cred ca si insusi papa gandeste in aceasta directie. (nn. papa cu siguranta viseaza la fel, insa Hristos nu are doua trupuri, ci doar Unul – Biserica Ortodoxa);
 • exista anumite lucruri fundamentale care trebuiesc clarificate in materie de credinta. Restul poate fi lasat diversitatii (nn. in materie de credinta, Ortodoxia este desavarsita, deplina si intreaga, iar diversitatea este crezul babilonian al religiei new-age);
 • exista obiceiuri, ritualuri liturgice si alte practici care pot fi aranjate in mod liber de fiecare biserica in parte (nn. obiceiurile si ritualurile ortodoxe constituie Sfanta Traditie si Predania Sfintilor Parinti, comori nepretuite ale Ortodoxiei, ce nu pot fi aranjate, negociate ca pe ceva lumesc);
 • modelul unirii… va fi rezultatul unei anumite… as spune – n-as numi-o reforma, ca este prea dur – ci adaptare din ambele parti (nn. insa chiar reforma se urmareste, prin adaptarea dogmelor ortodoxe la cerintele papistasilor);
 • autocefalia este o problema, mai ales atunci cand este asociata cu aspectele nationaliste (nn. se doreste centralizarea conducerii Bisericii, adica renuntarea la sinodalitate si pregatirea religiei unice a lui antihrist);
 • facem progrese semnificative in privinta organizarii sinodului pan-ortodox (nn. acest sinod este proorocit ca fiind unul apostat, talharesc);
 • cu bisericile ortodoxe impartasim aproape totul in materie de credinta (nn. inseamna ca ortodocsii impartasesc ereziile lor? Dimpotriva! Papismul este despartit de Ortodoxie de foarte multe erezii grave, antitrinitare si blasfemiatoare);
 • avem cultura diferita din pricina divizarii pe care am experimentat-o in mileniul trecut (nn. adica Sfintii nostri apartin de domeniul culturii? Papistasii “s-au separat nu numai prin obiceiuri, ci si prin dogme straine de ortodocsi, iar cele straine de ortodocsi sunt intru totul eretice si trebuie catehizati dupa canoane si trebuie sa se faca deopotriva cu ortodocsii” – Sfantul Marcu Evghenicul);
 • dialogul catolic-ortodox trebuie sa fie un dialog al iubirii (nn. iubirea nu poate fi decat in Hristos, iar papistasii l-au inlocuit pe Hristos cu papa; iubirea ortodocsilor pentru catolici consta in a le spune ca sunt in inselare si credinta lor este eretica, iar daca vor sa se mantuiasca, sa se intoarca la Ortodoxie!)
 • va fi cu siguranta un comunicat, dar documentul inca poate astepta (nn. se intarzie intocmirea acestui document, special pentru a studia reactiile in urma conferintei de presa, si astfel sa introduca in documentul final doar ceea ce nu deranjeaza prea tare incat sa le blocheze planul apostat; insa este de ajuns ce au declarat pana acum, pentru a ne da seama ca papistasii nu vor unirea cu Adevarul);

La cele de mai sus, au convenit atat papistasii, cat si ortodocsii care au participat la Comisia de dialog de la Viena (Bisericile Ortodoxe au fost reprezentate in majoritatea lor, cu exceptia Patriarhiei Bulgariei). Pentru papistasi este clar o VICTORIE, iar pentru ortodocsi un compromis. Ortodoxia nu inseamna doar primul mileniu, incat sa se concluzioneze toate discutiile doar la acea perioada si mai mult decat atat, sa se reformeze intreaga Biserica dupa mofturile papistasilor. Si totusi, daca ar fi sa luam in calcul doar primul mileniu, atunci papistasii ar trebui sa revina la starea in care se gasea Biserica atunci, sa recunoasca cele 7 Sfinte Sinoade Ecumenice, iar ceea ce au adaugat in al II-lea mileniu sa lase deoparte, sa se lepede de tot ce este in plus, adaugat de conciliile Vaticanului. Dar in astfel de dialoguri se pare ca doar papistasii pun conditii si vor ca ortodocsii sa adopte doar ce ii favorizeaza pe ei, anume recunoasterea papei ca suveran peste toti episcopii. Insasi aceasta cerere este straina de primul mileniu, primatul papal fiind o erezie inventata in 1870, introdusa printre alte erezii de Conciliul I Vatican. Iar notiunea de primul mileniu este impropriu folosita, caci acesta nu este unul intreg, deoarece divergentele intre latini si bizantini au aparut cu mult mai devreme de 1054, prin erezia Filioque, care a dus in final la marea schisma. Practic sunt peste 1200-1300 de ani ce despart pe papistasi de ortodocsi.

Prin urmare, invatatura Bisericii din primul mileniu le sta impotriva papistasilor si nu poate fi luata drept baza pentru o unire intre cele doua parti. Acceptand faptul ca erezia, in care se afla acum papistasii, are vreo legatura cu invatatura Bisericii din primul mileniu, nu poate insemna decat apostazie pentru Biserica Ortodoxa, lepadarea de Sfintii Parinti si anularea dogmelor stabilite la Sf. Sinoade Ecumenice. Daca Biserica va accepta asa ceva, papistasii vor deveni suverani si autoritari peste Ortodoxie. Nu-i mai intereseaza altceva, iar unirea poate fi declarata. Scopul urmarit este de a duce cat mai multe suflete in mainile stapanului lor, care nu poate fi decat satana, caci Hristos a fost inlocuit de papa, iar Sfanta Treime este pentru ei desfiintata prin erezia filioque.

De foarte mare gravitate este faptul ca la Viena ortodocsii au luat fost prezenti la liturghia papistasilor si Mitropolia Ortodoxa Greaca a Austriei i-a invitat pe reprezentantii Vaticanului sa asiste la Sfanta Liturghie in Catedrala Preasfintei Treimi, savarsita de Mitropolitul Ioannis de Pergamon, alaturi de un sobor de arhierei ortodocsi. Mai trebuie mentionat ca inaintea fiecarei sesiuni de dezbatere, membrii comisiei de dialog se rugau impreuna pentru iluminarea mintii si tot impreuna  au facut rugaciuni pentru “odihna” sufletului fostului co-secretar al Comisiei Mixte de Dialog, Eleuterio Fortino, decedat ca urmare a pedepsei dumnezeiesti, dupa o lunga perioada de boala. Asadar, incalcari grave ale Sfintelor Canoane care interzic categoric rugaciunea impreuna cu ereticii.

Consideram ca astfel de dialoguri duc doar la compromiterea Dreptei Credinte, iar unirea nu va fi in Adevar, ci in falsa iubire – iubire de stapanire pe care papa si-o doreste asupra ortodocsilor. Dar unii, ca si in cazul cipurilor, pana nu vad ca dracul slujeste in sfintele altare, nu considera a fi in pericol si indeamna la somn si ignoranta fata de aceste hule aduse Bisericii lui Hristos. E dureros ca traim astfel de vremuri, dovada ca sunt cele de pe urma. Insa traim cu nadejdea ca Mantuitorul Hristos va fi cu Biserica Sa pana la sfarsit. Sa ramanem neclintiti in Biserica, ca astfel sa ne regasim si in Hristos!

11 comments

 1. Traiasca Legiunea si Capitanul!

  Foarte bine sa va faceti cunoscuta pozitia, asa ca nicidecum sa mai pofteasca catolici sa fie impreuna cu oameni stapaniti de ura, doare in stare sa otraveasca orice ating

 2. Traiasca Legiunea si Capitanul!

  ,,...caderea bisericii prin slujitorii ei,cozile de topor ale apusului"-spunea parintele Arsenie Boca,care astazi 29 sept.ar fi implinit 100 de ani.Vesnica pomenire sfantului Ardealului .Slava lui Dumnezeu si multumesc lui Dumnezeu pentru toti marii duhovnici pe care ni i-a dat noua romanilor...Acum ca unii din mai marii bisericii noastre vor sa vanda biserica papistasilor...parintele Arsenie Papacioc(daca nu ma insel) spunea intr-un interviu ca :,,cine vrea sa se duca in iad,sa se duca...nu e pusa nici o bariera"...se va scutura biserica de tot putregaiul pus la comanda (mai ales in varful bisericii) de masonii satanisti.Noi suntem liberi sa alegem ... sa ne departam de cei care vor sa vanda dreapta credinta Ortodoxa...,,Este greu de spus cine face cel mai mult rau:dusmanii cu intentiile cele mai rele sau prietenii cu intentiile cele mai bune"(,,prietenii"fiind unii din varful ierarhiei bor,incepand cu ,,varful"). ,,LIBERTATEA-este posibilitatea de a avea indoieli,posibilitatea de a face o greseala,posibilitatea de a cauta si experimenta,posibilitatea de a spune NU oricarei autoritati:literare,artistice,filozofice,religioase,sociale si politice"

 3. Traiasca Legiunea si Capitanul!

  Foarte puternic si adevarat articolul care ne lumineaza mintea!Aceste randuri ar trebui scrise pe o imensa pancarta sau banner si puse in toate orasele mari din Romania Crestin Ortodoxa si nu masona! Mizeriile papistasilor si masonilor sunt girate de chiar masonii cu grad 33 din BOR iar eu pentru ca voi merge in iad pentru pacatele mele,chinurile mele vor fi un fleac pe langa ce vor suferi hienele astea care ne vand fara sa clipeasca necum vreo umbra de remuscari,prin ce vor sa unelteasca (uneasca)ei! Eu ca si voi fratii si surorile mele intru Domnul,cred cu tarie ca uniti fiind chiar si in moartea fizica pentru invierea vesnica,vom invinge! Avem fiecare din noi mare nevoie unul de altul,ca impreuna fiind sa ne sprijinim fara echivoc in aceasta lupta cu raul iar incercarile prin care vom trece,asa cum au facut-o si toti Sfintii Neamului Romanesc,trebuie sa le depasim nu cersind mila de la masoni si papistasi pentru a face parte din "sistem" ci doar putere si indurare de la Mantuitorul Iisus Hristos si de la Prea Sfanta Maicuta a Domnului impreuna cu toti Sfintii,pentru a rabda si a invinge impreuna patimile acestei lumi vremelnice! Ma bucur mult sa va stiu ca sunteti multi alaturi de mine pe aceasta baricada pe care am inceput sa o ridicam chiar prin stagiul debutant de articole si comentarii ! O pregatire spirituala pentru ce va sa fie!
  ORTODOXIE sau Moarte!

 4. ortodoxia_adevarata

  Traiasca Legiunea si Capitanul!

  Un arhimandrit grec a spus: "Nu ne vom lepada de tine, iubita Ortodoxie". Aproape mi-au dat lacrimile cand am citit. Orice ar face slujitorii satanei, nu vor putea sa ne rapeasca sau sa ne schimbe, chiar si in parte credinta noastra, pt. ca Ortodoxia face parte, din noi, precum un ochi sau o mana, ESTE VIATA NOASTRA !!!

 5. Traiasca Legiunea si Capitanul!

  http://acvila30.wordpress.com/2010/09/29/din-fericire-la-viena-am-esuat/#more-7904 Amin! Sfantul Maxim Marturisitorul, Safntul Fotie, Sfantul Cosma Etolianul ne-a aparat de asta data !Dar sa fim treji, vor incerca in alt mod.

 6. Traiasca Legiunea si Capitanul!

  este vremea de seceris ca sa se arate cine este cu adevarat ortodox si cine este in amestecatura de la cel mai mare pana la cel mai mic. Noi trebuie sa tinem aproape de pr. Iustin, de pr. Mihail Jar, pr. Arsenie Papacioc care ne sunt ca niste lumini. Sa ne rugam pt. ei. Sa nu primim in inimile noastre nici un gand de ratacire sau de indoiala. Aceste intalniri la nivel inalt sunt numai spre pierzania ortodocsilor. Ar trebui intrerupt orice dialog cu catolicii. Ei daca vor sa se intoarca inapoi bine , daca nu sa-si continuie drumul gresit. Inca odata spun in dialog numai noi avem de pierdut. noi nu avem ce sa cedam,dogmele sunt vesnice. Daca cineva se va ainge de ele chiar de ar fi patriarh mic se va chema in Imparatia lui Dumnezeu. Amin.

 7. Traiasca Legiunea si Capitanul!

  Biserica poate fi ispitita,dar nu poate fi invinsa...
  Fericitul Ieronim
  Nimic nu poate sfasia trupul Bisericii atat de mult ca mandria.
  {Sf.Ioan Gura de Aur}

 8. Traiasca Legiunea si Capitanul!

  ORTODOXIE SAU MOARTE

 9. Traiasca Legiunea si Capitanul!

  DOAR ORTODOXIA ESTE ADEVARUL RESTUL SUNT EREZII DRACESTI NEGHINA DIAVOLULUI

 10. Traiasca Legiunea si Capitanul!

  Sunt in Germania am stiut de la bun inceput ca aceasta Biserica falsa A catolicilor este una Diavoleasca ... si slujeste pe Satana sa nu calce in Romania sa nu ii prinde-m pe acolo nici sa nu intre in Bisericile noastre Sfinte Si a Tata-Lui Nostru Ceresc Iisus Hristos sa stea la ei acasa acolo in italia unde este numai stanca sa ne lase pe noi in pace si sa nu se accepte astfel de unire cu ei ca sa varsat sangele sfintilor degeaba .. si Crestinlor Adevarati care La-U Marturisit Pe Iisus Hristos ca Dumnezeu si recunoscut ca este Unicul Dumnezeu .. si Au murit in Numele si pentru credinta noastra Ortodoxa ceea Adevarata si Mama si in Numele Lui Dumnezeu Adevarat sa se duca in pustiu in purgatoriul ala a lor care nici nu exista si nici nu va exista vrodata ... Sa ii ierte Bunul Dumnzeu sa nu ii piarda pe uscat acuma .. exact cand Va Veni Imparatul nostru atunci stie Dumnezeu si toti Sfinti ce are de facut cu serpii astia de catolici si sectele lor evangelizate baptiste sau alte secte sataniste ... sataniste .. putini la numar sunt ortodoxi dar mari in fapte si razboaie ... cu Dumnezeu langa noi nu treb sa ne fie teama de nimic caci Frica vine de la Diavol luptam pentru Ortodoxie suntem nascuti ortodoxi murim ortodoxi

 1. Pingback: Cand patriarhii ortodocsi se cearta, papa castiga!? « † Apologeticum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*